In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web SolutionsHome
Po stopách Milana Rastislava Štefánika PDF Tlačiť E-mail

Dňa 17.októbra sa žiaci 3.A , 3.B a 5.A zúčastnili exkurzie, ktorá sa konala v rámci medzinárodného  týždňa školských knižníc. Tento rok je venovaný M. R. Štefánikovi, preto sme so žiakmi pátrali a hľadali informácie priamo na mieste, kde to dýcha týmto národným hrdinom.

Navštívili sme Múzeum v Košariskách, niekdajší jeho rodný dom. Pútavým rozprávanímsme sa dostali do miest, štátov, ktoré M.R.Štefánik navštívil. Dozvedeli sme sa mnohé zaujímavosti o jeho rodine, ale i tom, ako žil, s kým sa stretával, čo robil preto, aby sa naša krajina vymanila spod ručia Rakusko-Uhorska. 28.októbra 1918 sa mu tento zámer podaril a vzniká Československá republika. Smutný koniec nastal, keď 4.mája 1919 bolo zostrelené jeho lietadlo. Na počesť tohto nášho velikána mu dal architekt, Dušan Jurkovič, postaviť Mohylu, ktorá sa pyšne týči na kopci Bradlo.  Mohylu postavil za rekordných 288 dní a hovorí sa, že bola postavená s veľkou láskou. So žiakmi sme navštívili i tento monument Slovenska.

Zaujímavosti zo života M. R. Štefánika, ktoré sme sa počas exkurzie dozvedeli:
·         M.R. Štefánik vystúpil 6krát na Mont Blanck.
·         Hovoril 8 jazykmi.
·         Jeho priateľmi boli T. G. Masaryk, Vavro Šrobár, J. G. Tajovský, ale i  čínsky cisár
·         Priatelil sa s kanibalským kmeňom.
·         Pochádzal z 12 detí.
·         Vlastnil knižnicu s tisíc knihami.
·         Trpel chronickými bolesťami žalúdka.
·         Meral len 160cm a obúval si topánky s veľkosťou 2,5.
·         Vedeli ste, že štyri piliere, ktoré ,,strážia“ Mohylu sa nazývajú OBELISKY? 
           Tieto  štyri obelisky symbolizujú 4 svetové strany, 4 telá, ktoré sú v hrobke pochované a 4 štáty.
·         Časť medzi obeliskami sa nazývaTUMBA a v nej je v hĺbke 8m uložené( zabalzamované) srdce a mozog
           M.R.Štefánika a telá talianskych letcov, ktorých s ním zostrelili.

Pri návrate domov sme so žiakmi navštívili i rozhľadňu a zrúcaninu hradu Korlátko v Rozbehoch.
Či sa žiakom exkurzia páčila alebo, či im niečo dala ? Spýtajte sa ichwink.

Čo na záver?
Ak sa rozhodnete navštíviť Múzeum v Košariskách a Mohylu na Bradle, neoľutujete.Poznatky o M. R. Štefánikovi, Výhľad na Myjavskú pahorkatinu a ticho tohto miesta, poskytuje čas na zamyslenie sa a uvedomenie sa, že nebyť tohto velikána, by sa naša krajina nestala tou krajinou, akou je.
 
alt


alt